Czym jest wdzięczność?

Wdzięczność to taki prosty sposób na docenianie wszystkiego co jest wokół i co na dodatek buduje w nas poczucie szczęścia.
Wdzięczność to bardzo często uczucie w odpowiedzi na dobre, miłe i przyjemne rzeczy, które nas spotykają.
Wdzięczność jest trochę efektem uważności, a trochę myślenia w pozytywny sposób.
Wdzięczność jest ściśle powiązana z umiejętnością skupiania się i doceniania tego co mamy. A to wszystko, składa się na poczucie zadowolenia z życia.

Na świecie prowadzone są badania dotyczące wdzięczności i jej wpływu na człowieka. Ich wyniki pokazują, że praktykowanie wdzięczności wspaniale wpływa na samopoczucie i zdrowie. Mówi się też, że wdzięczność wymaga dojrzałości i odpowiedniego podejścia, by w trudnych sytuacjach, zamiast pomyśleć: „dlaczego spotyka to akurat mnie?” potrafić znaleźć w sobie nastawienie typu: „czego mogę się nauczyć, co mogę wynieść z tej sytuacji?”

Wdzięczność jest też poniekąd pielęgnowaniem dobrych wspomnień bo praktykowanie polega na tworzeniu sobie,  w myślach czy też na kartce, w postaci dziennika, listy rzeczy, za które jest się wdzięcznym i to wcale nie muszą być jakieś wielkie sprawy. Właśnie, przede wszystkim, dostrzeganie drobiazgów, które spotykają nas na co dzień, sprawiają, że możesz poczuć wyjątkowość w każdej chwili. Bo przecież nie musimy czekać na specjalne wydarzenia. O wiele łatwiej być wdzięcznym w podniosłych, ważnych momentach, ale zauważanie małych rzeczy i ich docenianie ma naprawdę duży wpływ na jakość naszego życia.

Za co można być wdzięczną?

Wdzięcznym można być za wszystko:

  • to Ty decydujesz, na jakich pozytywach się skupiasz,
  • to Ty decydujesz jakimi drobiazgami nie musisz się zamartwiać,
  • to Ty możesz być wdzięczną wobec siebie samej, ale ważne jest też mówienie „dziękuję ” swoim bliskim. To buduje poczucie więzi i sprawia, że obydwie strony czuje się dobrze, bo przecież ludzie lubią czuć się docenieni.

 

Wdzięczność wobec bliskich

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Mamy.  Masz już pomysł jak uczcić ten dzień? A co powiesz na propozycje podarowania jej… listy wdzięczności? Na pewno jesteś w stanie wymienić co najmniej kilkanaście powodów, za które chciałabyś mamie podziękować.
Dla inspiracji kilka przykładów:

„Mamo, jestem Ci bardzo wdzięczna za…

  1. Za dar życia. Dzięki temu, mogę podziwiać piękno świata i czerpać z tego radość.
  2. Za troskę i dobre słowo. To sprawiło, że gdziekolwiek jestem, wiem, że jest na świecie ktoś, kto o mnie myśli i jest dla mnie życzliwy.
  3. Za wspieranie w trudnych decyzjach, mimo, że nie zawsze się z nimi zgadzałaś. To zbudowało moje poczucie niezależności.
  4. Za słuchanie i konstruktywną krytykę. Dzięki temu z każdego błędu mogłam wyciągnąć wnioski na przyszłość.
  5. Za uśmiech i zarażanie optymizmem. To nauczyło mnie myśleć pozytywnie.
  6. Za nauczenie tego co w życiu jest ważne. Dzięki temu wiem, jakie decyzje podejmować i którędy iść.
  7. Najlepszy sernik pod słońcem. Ten smak zostanie ze mną na zawsze i będzie kojarzył mi się z Twoim ciepłem i bliskością.

Żeby ułatwić Ci zadanie, mamy gotowy szablon na napisanie takiej listy wdzięczności.

Wystarczy, że zapiszesz się i będziesz mogła pobrać wzór, który zapełnisz swoimi propozycjami. A potem… podaruj swojej Mamie lub innej ważnej osobie,  listę rzeczy, za które jesteś jej wdzięczna. Taką gotową listę możesz wręczyć na wiele sposobów:

– włożyć do ozdobnej koperty,
– zwinąć w rulon i owinąć kokardą,
– oprawić w ramkę,
– niepostrzeżenie zostawić w książce, magazynie, który akurat mama czyta, lub w jej kalendarzu co będzie miało dodatkowy charakter niespodzianki,
–  możesz także podzielić na mniejsze kawałki, pozwijać i wrzucić do ozdobnego pudełka lub słoiczka, lub zrobić z nich bukiet.
A nawet wysłać e-mailem. Bo najbardziej liczy się przecież zawartość tej listy czyli słowa, które wyrażają  Twoją WDZIĘCZNOŚĆ.