Kto to taki?

Jeśli interesujemy się sobą, swoim rozwojem oraz jesteśmy świadome pewnych mechanizmów w nas zachodzących to jest spora szansa, że część z nas rozprawiła się z tym łobuzem. Ale być może część z nas jeszcze walczy i zdarza się, że słyszymy głos, który mówi:

 • „To na pewno się nie uda”
 • „I tak sobie nie poradzisz”
 • „Jesteś zbyt słaba”
 • „Co inni sobie o Tobie pomyślą”

kobiecasila.pl

Ta maruda dochodząca z Twojego środka to prawdopodobnie Twój wewnętrzny krytyk, który próbuje wypełniać swoją funkcję choć idzie mu to nieco niezdarnie. Pozornie jest po to żeby nas ochraniać np. przed ewentualnym rozczarowaniem. Jednak metody jakie stosuje są  mało skuteczne i destrukcyjne. Ale spokojnie, przy odrobinie uporu można się z nim rozprawić. Jednak zanim znajdziemy sposób, warto uświadomić sobie jakie szkody nam wyrządza.

Co robi wewnętrzny krytyk:

 • Negatywnie nas ocenia
 • Demotywuje
 • Zniechęca
 • Odbiera energię
 • Wyolbrzymia
 • Trzyma nas w strefie komfortu
 • Nie pozwala się rozwijać
 • Osłabia poczucie wartości

Co robić z wewnętrznym krytykiem:

Ile osób tyle strategii na własnego wewnętrznego krytyka. Ważne żeby próbować i w końcu coś na pewno zadziała. Możemy na przykład spróbować zamienić go na wewnętrznego pomocnika. Jak?
Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że możemy zmienić swój wewnętrzny głos. Tak naprawdę ten krytyk to nawyk, który przez lata się wykształcił przez słuchanie demotywujących komentarzy od innych i tak się rozgościł, że teraz niewiele trzeba byśmy same podcinały sobie skrzydła. Ale jeśli już wiemy, że to nasz głos, nasze myślenie, na które mamy wpływ i nad którym możemy mieć kontrolę to już jesteśmy całkiem blisko do tego, żeby zaprogramować krytyka, na osobistego motywatora.

1. Sprawdzajmy intencje swojego wewnętrznego głosu, pytajmy go: „Co chcesz przez to osiągnąć? Jaki      masz cel, gdy to mówisz?”  Nie chowajmy się, gdy dopadają nas samokrytyczne myśli, tylko wychodźmy im naprzeciw, spotykajmy je i konfrontujmy.

2. Starajmy się ripostować myśli typu: „ I tak sobie nie poradzisz” w sposób humorystyczny i z dystansem do samych siebie. Żarty zawsze rozluźniają atmosferę, na pewno też się sprawdzą w relacji ja vs. krytyk.

3. Łapmy te krytyczne myśli i zastępujmy je takimi, które będą nas rozwijać i wzmacniać.

4. Znajdźmy sposób na wyciszenie. Może to być wypisywanie myśli na kartce albo mówienie na głos, wystarczy do siebie, ale można również mówić do krytyka w obecności kogo bliskiego, co może okazać się dodatkowym wsparciem w walce z tym intruzem.

5. Nie pozwalajmy, żeby wewnętrzny krytyk nam przeszkadzał i sprawiał, że odkładamy na półkę nasze najlepsze pomysły czy umniejszał nasze osiągnięcia. Wydaje nam się, że to ekspert, a tak naprawdę to nawyk niszczący poczucie własnej wartości i odbierający motywację za to wywołujący w nas poczucie gorszości. W efekcie dopada nas kiepskie samopoczucie, stres, złość na samą siebie, a i energia, i chęć do życia czasem się gdzieś ulatnia.

6. Myśląc o swoich celach, planując je, włączajmy muzykę, która nas motywuje i działa nas energetyzująco i pobudzająco.

Przy wszystkich zmianach sposobu myślenia i emocji, nie zapominajmy, że praca nad sobą (mimo, że ciężka i poważna) powinna być też przyjemnością, a nie koniecznością. Wszystkie modyfikacje mają większe szanse na powodzenie gdy przyjmiemy postawę: „ chcę” , a nie „muszę”. Jeśli jakiś sposób u nas nie działa, po prostu szukajmy innego rozwiązania, które bardziej będzie nam pasowało.

 

A jak tam Twój wewnętrzny krytyk? Przeszkadza czy pomaga? Dogadujesz się z nim czy próbujesz zwalczać?


Jeśli zainteresował Cię temat krytyki, to zapraszam Cię we wtorek – 26.09.17 o godz. 21.00 do facebookowej grupy: Kobieca siła i pasja – rozmowy o życiu z sercem i z sensem. Gościem w grupie, będzie tym razem Agata Szymula ze Strefy Relacji – trenerka komunikacji i rozwoju osobistego. Agata zaprosi Was na spotkanie z wewnętrznym krytykiem. Wpadajcie!

😊 Co tydzień we wtorki o 21.00 stery w grupie Kobiecej siły i pasji na Facebooku przejmuje jedna z zaproszonych ekspertek! Tematyka tych spotkań krąży wokół:
1. NVC, potrzeby, komunikacja.
2. Produktywność, uważność, koncentracja, planowanie.
3. Znajomość siebie, mocnych stron, talentów, pasji, poczucie wartości.
4. Relacje z innymi, porównywanie się, empatia.
5. Trudności, opory, blokady, trudne uczucia (złość, frustracja, poczucie winy).

 

Na podobnych tematach opiera się również mój program transformacji frustracji w satysfakcję „Zmień frustrację na satysfakcję”. Zainteresowana? Zobacz opis i zapisz się na listę zainteresowanych program transformacji frustracji w satysfakcję i ODBIERZ PREZENT! 🎁
PDF: „Jak odkryć swoją pasję. 7 wskazówek na 7 dni tygodnia”

KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ TUTAJ