10 rzeczy, które mnie frustrują

 • Brak sprawczości
  Brak samodzielności, bezradność. Stanie w miejscu, poczucie niemocy w efekcie jeszcze większa niechęć do działania, brak motywacji, czasem koncentracji. Trzeba stwarzać sobie jak najwięcej okazji do działań, które dają nam poczucie kontroli i tego, że mamy wpływ na swoje wybory, myśli i własne życie.
 • Problemy techniczne
  Przede wszystkim, kiedy ich rozwiązywanie zajmuje zbyt dużo czasu. Albo, kiedy wydaje się, że kryzys został zażegnany, a potem okazuje się, że jednak nie. Wrrr!
 • Krytyka i ocena
  Zwłaszcza wtedy kiedy te dwie rzeczy zatrzymują fajne działania. Łatwo wyraża się opinie na czyjś temat, ale mało kto zastanowi się, że te słowa mogą kogoś dotknąć, a w efekcie zablokować.
 • Narzekanie i brak działania
  Szukanie wymówek i dziury w całym. Zawsze wszystko na nie, wszystko jest nie tak, wszystko źle. Nic tak nie zabiera energii i nie dołuje jak wieczne malkontenctwo.
 • Brak zdecydowania
  Nieumiejętność podejmowania decyzji, ciągłe odwlekanie, analizowanie, zastanawianie się-potrafi być męczące. I tak naprawdę w niczym nie pomaga.
 • Brak odpowiedzialności za swoje życie
  Wiąże się to trochę z poprzednim punktem, czyli brakiem zdecydowania. Odpowiedzialność za swoje działania jest warunkiem potrzebnym do zmian. Jasne, że łatwiej unikać odpowiedzialności, bo nie dopadną Cię ewentualne następstwa Twoich wyborów. Jednak uwierz, że świadomość konsekwencji i ich poniesienie jest naprawdę niewielką ceną w porównaniu do uczucia pewności i kontroli nad własnym życiem.
 • Tłumienie indywidualności
  Każdy człowiek jest inny, każdy ma wyjątkowe predyspozycje, którymi się różnimy. Często jednak zdarza się, że z obawy o reakcje środowiska czy niewiary we własne możliwości rezygnujemy z robienia tego, co lubimy, czy tego, w czym jesteśmy dobrzy. Mimo rosnącej świadomości społeczeństwa na temat siły pasji i talentów wciąż zdarzają się przypadki niewykorzystywania potencjału u dorosłych i dzieci.
 • Fałsz
  Złodziej pozytywnej energii. Niestety wkrada się czasem do relacji. Najczęściej wynika chyba z zazdrości i niezadowolenia z własnego życia.
 • Stereotypy, schematy
  To nic innego jak metaforyczne klatki, pułapki. Wpadamy w nie, za bardzo starając się dopasować do oczekiwań innych ludzi. Bojąc się, braku akceptacji czy niezrozumienia zaczynamy działać, tak by za bardzo nie wyróżniać się z tłumu. To błąd, bo działając w ten sposób, często działamy bez rzeczywistego przekonania i zaangażowania. W efekcie tracimy energię i radość.
 • Perfekcjonizm
  Nie ma sensu złościć się, kiedy nie wszystko jest wykonane perfekcyjnie. Ważne jest, żeby dawać sobie (i też innym) trochę luzu i wolności w działaniu. Nie wszystko musi iść zawsze według planu, punkt po punkcie.

10 rzeczy, które dają mi satysfakcję

 • Życie zgodne z wartościami
  Wartości są ważnym i cennym elementem w dobrym i spełnionym życiu. Dobrze je mieć i na podstawie o nie wyznaczać swoje cele oraz realizować działania w zgodzie z nimi.
 • Autentyczność
  Niesamowicie istotna cecha. Oparcie relacji o prawdziwość i wiarygodność buduje trwałe więzi. Ważne jest autentyczne wsparcie między ludźmi, które wyrażane jest przez uważne słuchanie drugiej osoby, nieocenianie i niepodcinanie jej skrzydeł.
 • Pasje
  To cudowne, kiedy ludzie mają pasję. Dzięki temu są zadowoleni z życia i mają poczucie spełnienia. Pasja to czysta radość i nieskończone pokłady wewnętrznej motywacji do działania.
 • Otwartość
  Ważna cecha. Pozwala na zmiany, na rozwój, sprzyja eksperymentowaniu. Ciekawość ludzi i świata daje szansę na życie pełne przygód i różnorodność doświadczeń.
 • Slow life
  Życie w tym stylu to pozwolenie sobie na kontakt z przyrodą. Las, góry – wszystko to, co związane z naturą działa kojąco, uspokajająco i relaksująco. Wiesz, jak wielka jest przyjemność płynąca z delektowania się chwilą, zatrzymania się na moment, w codziennym pędzie? To bardzo wpływa na poczucie jakości naszego życia.
 • Działania poza stereotypami
  Świetnie gotujący facet lub kobieta, która jest złotą rączką? Nie ma nic złego w wychodzeniu poza pewne ustalone ramy. To fantastyczne, kiedy ludzie nie wstydzą się swoich zainteresowań, nawet jeśli są powszechnie uważane za nietypowe. Nie ma lepszej sposobności do satysfakcji niż robienie tego, co wychodzi Ci najlepiej, a także sprawia przyjemność.
 • Dobre jedzenie
  Pysznie smakujące, ładnie podane, ze zdrowych składników. I najlepiej ugotowane przez męża ;)
 • Szczera bliskość w rodzinie
  Uważność na potrzeby swoje i bliskich. Potrzebne wsparcie i budowanie poczucia bezpieczeństwa. Rodzina to prawdziwa siła.
 • Wolność
  Czyli robienie pewnych rzeczy z poziomu: chcę lub nie chcę, potrzebuję albo nie. A nie wykonywanie ich automatycznie tylko po to, żeby coś komuś lub sobie udowodnić. To fantastyczne uczucie, kiedy dając sobie wolność, odpuszczasz rywalizację z innymi i dla siebie wystarczająca. Nie musisz robić niczego na siłę, wbrew sobie, ani na pokaz.
 • Integracja
  Kiedy ludzie są zintegrowani z tym, co robią, bije od nich pewien specjalny rodzaj energii. Łatwo można wyczuć, że zajęcie, które wykonują, przychodzi im naturalnie i z lekkością, a przy tym wkładają w to swoje serce-czyli najcenniejszą wartość.

Napiszcie, co Was frustruje i satysfakcjonuje?

Już niedługo rusza trzecia edycja programu transformacji życia “Zmień frustrację na satysfakcję”. Zapisz się na listę zainteresowanych i pobierz prezenty.