KobiecaSila.pl

.

Powiedz mi co czytasz, a powiem Ci kim jesteś.

Coś w tym jest. Lubię rozmawiać z Wami o książkach (w grupie dla czytelniczek Listów w butelce i na fanpejdżu). I właściwie nie wiem dlaczego, tak mało o lekturach jest na blogu. Postanowiłam to zmienić i dzielić się z Wami tym, co czytam i polecam. Oficjalnie otwieram wątek i wprowadzam nowe tagi na blogu (czyli etykietki, podkategorie): #czytam i #polecam #książki.

Ostatnio mam dużo rozmyślań na temat przyszłości Kobiecej Siły jako firmy. Pytam też Was o zdanie, jak ostatnio w ankiecie, o której pisałam w kwietniowym Liście w butelce. Z tego powodu na mojej czytelniczej tapecie jest teraz „Mit przedsiębiorczości” Gerbera. Zainspirowałam się jego podziałem na trzy osobowości. Uważam, że ten wątek przyda się każdej z nas, bo można ten trójpodział przełożyć także na zarządzanie domem, własnym stanowiskiem w pracy na etacie, nie tylko we własnej firmie.

.

Jedna to za mało – od razu TRZY osobowości!

Otóż chcę Wam moje drogie powiedzieć, że oprócz tego, że jesteśmy kobietami, mamami, żonami, kochankami, siostrami itp, to jesteśmy też: specjalistkami, menadżerkami i przedsiębiorczyniami (to chyba neologizm, bo edytor podkreśla mi to słowo na czerwono – kompletnie nie rozumiem dlaczego!). Mówcie, co chcecie, mnie się ten podział podoba i odnajduję się w nim. Właściwie to ułatwia mi ocenę tego, co i jak robię oraz pomaga mi określić, co jeszcze  powinnam zrobić, albo zmienić. Zresztą, nie tylko o tym pisal Gerber. Tym z Was, które myślą o biznesach, albo je prowadzą polecam tę pozycję z całego serca – to książka z serii „must have” i „must read”!

Dobra, zamieszałam trochę. Już rozjaśniam – użyję przykładu z książki o Sarze i jej cukierni „Wszystko o ciastkach”

  • Specjalistka – to Sara, która zna się na pieczeniu ciastek i tajemne receptury otrzymała od swojej cioci – klienci uwielbiają je!
  • Menadżerka – to Sara, która zajmuje się realizowaniem planu (zamówienia, dostawy, logistyka).
  • Przedsiębiorczyni – to Sara, która ma wizję, czym „Wszystko o ciastkach” ma się stać  i konsekwentnie, działając krok po kroku do realizacji tej wizji dąży.

Jeśli jesteś mamą, to możesz przekuć to na relację z dzieckiem. Jako Mama Specjalistka najlepiej rozumiesz swoje dziecko i potrafisz odgadnąć jego potrzeby, intuicja podpowiada Ci, jak się z dzieckiem komunikować na co dzień. Mama Menadżerka ogarnia logistykę domowo-przedszkolno-szkolną, pilnuje terminów, dba o dostawy ubrań, jedzenia, rozrywki, edukacji, itp. Mama Przedsiębiorczyni ma wizję wychowawczą, chce, by jej dziecko było samodzielne, wykształcone, empatyczne, kreatywne (wstaw cokolwiek) i ta wizja wyznacza jej kierunek działań, jest jak latarnia na morzu, do której się powoli płynie.

Pomyśl sobie, co się dzieje, kiedy zdominuje Cię jedna osobowość? Albo kiedy w ogóle nie dopuszczasz do głosu którejś z nich? Niestety działasz wtedy na niekorzyść swoją oraz tego, co kochasz! I nieważne, czy rozpatrujesz to w kategoriach pasjo-biznesu, czy rodziny, czy zespołu z którym współpracujesz. Sztuka polega na zharmonizowaniu pracy 3 postaci i na stworzeniu z tego dobrze brzmiącej symfonii.

.

Czy to w ogóle jest możliwe?

Tak! Niekoniecznie musisz ze wszystkim radzić sobie sama. Szukaj wsparcia – ja też go szukam (grafika poniżej). Jeśli chodzi o firmę – mniej pracuj  w firmie a więcej nad firmą i strategią jej rozwoju! Innymi słowy, bądź bardziej przedsiębiorczynią, a mniej menadżerką, czy specjalistką, bo to możesz oddelegować. Jeśli chodzi o życie osobiste – ustal wizje wychowania dzieci z małżonkiem i dziel się z nim obowiązkami i przyjemnościami, by osiągnąć satysfakcję z rodzinnego życia.

 

 

Podoba Ci się podział na przedsiębiorczynię, menadżerkę i specjalistkę?

Jaka osobowość dominuje w Tobie?

Co czytasz, co polecasz?

 


Jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli chcemy żyć i pracować świdomie jest wyznaczenie swoich celów życiowych. Pobierz PDF i wyznacz je:

Wyznacz fundamentalne cele – pobierz PDF