KobiecaSila.pl

 

Być może czasem zadajesz sobie pytania: czym tak naprawdę jest sukces? I zastanawiasz się jak możesz go osiągnąć? Na pewno Twoja intuicja podpowiada Ci czego potrzebujesz do spełnienia swoich marzeń. Może masz już gotowy plan, a może miewasz jeszcze wątpliwości co do tego jak konkretnie ma wyglądać realizacja założonych celów? Może szukasz podpowiedzi od czego zacząć lub impulsu żeby podtrzymać dotychczasową motywację? Spróbuj dokładnie przyjrzeć się sobie, swoim potrzebom i oczekiwaniom.

Obierz kierunek

Przede wszystkim wybierz i ustal swój cel. A potem w niego uwierz. Nie wątp w to co robisz, nawet jeśli czasem coś idzie nie tak, jak sobie początkowo założyłaś. W momentach zwątpienia przypominaj sobie o tym, co motywowało Cię na początku.

Twoje podstawowe zasoby to talent i czas.  Do tego przyda Ci się cierpliwość, odwaga i chęci do pracy. Nie bój się harówki i przygotuj się, że na efekty będziesz musiała poczekać. Na rozpoznawalność musisz zasłużyć działaniami i osiągnięciami. Na pewno też już wiesz, że nie ma gotowego przepisu na sukces. Twoim zadaniem jest sprawdzenie co działa w Twoim przypadku i wypracowanie własnej metody, która da Ci pożądane rezultaty. I chociaż nie ma jednego wspólnego rozwiązania dla wszystkich, to istnieją pewne  uniwersalne wytyczne, które mogą Ci się przydać i pomóc w ułożeniu Twojej drogi.

Decydując się budowanie własnej marki, musisz być przygotowana na poświęcenia. Musisz mieć świadomość kosztów jakie będziesz musiała czasem ponieść. Osiągnięcie sukcesu będzie wymagało zrezygnowania z rozrywki czy zabawy, ale satysfakcja, którą zyskasz, jest tego warta. Dlatego tak ważne jest byś potrafiła jak najbardziej efektywnie wykorzystywać swój cenny czas.

Tak, strategia i plany są ważne, ale bądź też otwarta na zmiany, w odpowiednich momentach modyfikuj, improwizuj, zmieniaj! Jeśli zastosujesz w praktyce umiejętność dostosowywania się  do nowych sytuacji, tylko na tym wygrasz. Elastyczność daje przestrzeń do działania. Staraj się nie skupiać wyłącznie na tym co tu i teraz, ale próbuj też przewidywać co może przynieść przyszłość. Dzięki temu będziesz mogła wcześniej przygotować odpowiedni ruch, a także być krok przed innymi. Próbuj nowych rzeczy nawet jeśli nie są popularne, może to właśnie Ty odkryjesz i sprawisz że staną się bardziej rozpoznawalne i użyteczne. Nie bój się innowacji i podnoszenia sobie poprzeczki bo przecież wiesz, że sobie poradzisz. Nie przejmuj się konkurencją – pomyśl, że to naturalny sposób na rozwój i doskonalenie.

Idź swoim tempem

Analizuj, pozwalaj sobie na eksperymenty, nawet jeśli coś nie wyjdzie, przydadzą Ci się wnioski, które wyciągniesz. Poznaj siebie, swoje słabe i mocne strony, pracuj nad tym co Cię nie zadowala,  ale więcej czasu poświęć na wykorzystanie swoich zalet.

Bądź ekspertem w swojej dziedzinie. Poruszaj tematy, na których dobrze się znasz, o których potrafisz mówić z sercem i pasją oraz w oparciu o doświadczenie. To sprawi, że będziesz postrzegana jako osoba wiarygodna, autentyczna i profesjonalna.

Poznaj siebie. W każdej sytuacji oceń ile możesz zaoferować i nigdy nie obiecuj więcej niż rzeczywiście możesz dać. W ten sposób oszczędzasz rozczarowań innym, w wypadku gdybyś nie dotrzymała słowa. Także Ty zyskujesz na angażowaniu się z „otwartymi oczami” bo budujesz w ten sposób wiarygodność i dowiadujesz się na ile Cię stać. Nie szukaj wymówek, zauważ jak wielką masz kontrolę nad swoim życiem i pomyśl jak możesz to wykorzystać na swoją korzyść. Pielęgnuj zdrową pewność siebie i samoświadomość, bo to cechy, które naprawdę się przydają. Poszukaj w sobie odpowiednich doświadczeń i w oparciu o nie realizuj działania i buduj swoją strategię. Ale pomyśl też czasem nieschematycznie, popatrz na swój projekt z innej perspektywy. Czasem przyjrzyj się bliżej, a czasem spójrz całościowo i z dystansu.

Poznawaj towarzyszy podróży

Pamiętaj jak ważni są ludzie. Otaczaj się takimi od których czujesz motywację i którzy emanują dobrą energią. Jednocześnie Ty też bądź  taką osobą. Wydobywaj  z innych to co najlepsze, motywuj  i wspieraj w ich własnych działaniach. Wykazuj zainteresowanie i staraj się być interesująca. Uświadom sobie, że Twoje zaangażowanie i uwaga ma dla innych wartość. Dawaj innym to, co sama chciałabyś dostawać. Odpowiedni ludzie na pewno to docenią i Twój czas poświęcony na budowanie relacji na pewno Ci się zwróci. Kiedy już uda Ci się mieć własną publiczność –  dbaj o nią, wyrażając wdzięczność i pamiętaj o komunikacji. Stwarzaj innym możliwości do poznania Ciebie/Twojej marki, spotykaj się z ludźmi, komunikuj się przez dostępne platformy, bądź tam gdzie możesz spotkać ludzi, którzy potencjalnie mogą zainteresować się Tobą i tym co masz do zaoferowania.

Współpracując, pozwól innym robić swoje i akceptuj różne metody pracy. Dopóki ich efekt Cię zadowala nie powinnaś ingerować w czyjeś sposoby – daj innym wolność. Daj ją również sobie w postaci pokory i zrozumieniu, że nie we wszystkim musisz być perfekcyjna i że czasem lepiej zwrócić się o pomoc do kogoś kto zna się na czymś bardziej niż Ty. Znajdź kogoś kto uzupełni to z czym Ty radzisz sobie słabiej, a zyskany czas poświęć na doskonalenie swoich umiejętności.

Wspinaj się wyżej

Bądź uważna. Obserwuj, które działania przynoszą skutek, a które nie dają zamierzonych rezultatów. Stawiaj na wiedzę praktyczną. Analizuj i pytaj innych, a ze zdobytych informacji zwrotnych wyciągaj wnioski:  poprawiaj i dokonuj zmian. Nie skupiaj się na tym co bezwartościowe jak np. narzekanie, które niczego nie wnosi i nie naprawia. Zajmij się tym co skuteczne i naprawdę ważne – realnym działaniem. I pamiętaj, że każdy nawet mały ruch, ale za to znaczący i przemyślany liczy się bardziej niż wielkie rzeczy pozbawione znaczenia i treści.

Buduj treści. Postaraj się, żeby były jak najbardziej wartościowe. Dowiedz się czego potrzebuje Twoja publiczność i spełnij ich oczekiwania. Dbaj o to by treści były zróżnicowane, istotne i dobrej jakości, a odbiorcy odwdzięczą Ci się zaangażowaniem i zainteresowaniem.

Korzystaj z doświadczenia innych, inspiruj się, ale przede wszystkim bądź sobą i rób swoje z pasją i zaangażowaniem. Na szczyt prowadzi długa droga, ale jeśli tylko jesteś gotowa na nieustanny rozwój i ewolucję to  wszystko Ci się uda. Dotrzesz gdzie chcesz, jeśli tylko włożysz w to pracę.

Powodzenia!

Która z tych rad trafia do Ciebie najbardziej?

 

Artykuł inspirowany książką Gary’ego Vaynerchuka pt.”#ZAPYTAJGARYEGO.” Autorką artykułu jest Aneta Jacak współpracująca z Kobiecą Siłą.