Empatia, słowo klucz dzisiejszego wpisu.

Zwana inaczej współodczuwaniem czyli umiejętnością wyobrażania sobie uczuć innych, poza tą ogólną znaną wszystkim definicją łączy w sobie szereg innych ważnych zagadnień. Poniższe kwestie wzajemnie się uzupełniają i ukazują pojemność przestrzeni empatycznej. O tym, że są to ważne cechy należy mówić i uczyć cały czas. Przyjęcie postawy empatycznej wobec siebie i innych niesie za sobą same korzyści. Wykorzystywanie tych zasobów przydaje się i w życiu, i w biznesie.

Rozłóżmy więc empatię na pojedyncze litery, zobaczmy co się na nią składa i jak efektywnie spożytkować drzemiące w Tobie siły.

 compassion-857709_1920

 

 

E jak emocje.

Towarzyszą Ci na każdym kroku, mogą być zarówno pozytywne jak i negatywne i nie warto ich tłumić w sobie. Mów o nich na głos i postępuj zgodnie z tym co czujesz. Wyrażanie ich buduje szczerą, autentyczną i wiarygodną relacją z samą sobą i ze światem. To właśnie emocje sprawiają, że jesteśmy ludźmi, że życie jest bardziej kolorowe i intensywne.

M jak miłość.

I nie chodzi tu o serial ;). Bardzo pojemne uczucie i  źródło dobrej energii na świecie, a trzeba pamiętać, że żyjemy właśnie dzięki wymianie energii z innymi. Dziel się nią! Doceniaj innych

P jak pewność siebie.

Wewnętrzna siła. Sprawia, że czujesz się dobrze w swojej skórze. Masz świadomość wad i zalet, wiesz w czym jesteś dobra. Zyskujesz poczucie szczęścia i spełnienia. Warto nad nią pracować i pielęgnować ją. Wiara w siebie i  świadomość własnej wartości, pomoże Ci dojść, gdzie tylko zechcesz.

A jak asertywność.

Umiejętność mówienia „nie”, ale nie tylko. Pozwala stawiać granice, odmawiać, ale z szacunkiem do siebie i innych. Dzięki niej wyrażasz własne zdanie, nie naruszając przy tym przestrzeni swojej ani innych. Możesz rozpoznawać swoje potrzeby, uczucia i mówić o nich w otwarty sposób.

T jak troska.

Dbaj o siebie. Zewnętrznie i wewnętrznie. Dawaj sobie czas, który poświęcisz tylko sobie i wykorzystaj go w najprzyjemniejszy dla Ciebie sposób. Ufaj sobie i swoim wyborom, mimo wątpliwości, które będą Ci zaprzątać głowę. Bądź dla siebie dobra. Określaj własne potrzeby, nie bój się o nich mówić, realizuj je i miej satysfakcję.

I jak intuicja.

Kiedy nie wiesz do końca co powinnaś zrobić, wsłuchaj się w siebie. Twój wewnętrzny głos na pewno ma dla Ciebie jakąś podpowiedź. Bądź uważna. Przyglądaj się ważnym aspektom Twojego życia i kieruj nimi tak, byś była zadowolona, naprawdę możesz mieć nad tym kontrolę.

A jak akceptacja.

Ważna cecha zwłaszcza w kontekście własnej osoby. Zaakceptowanie siebie, polubienie oraz szanowanie, sprawia, że życie staje się łatwiejsze i przyjemniejsze. Pozwalaj sobie na błędy i niedoskonałości, poprawiaj to, co Cię nie zadowala, ale też pamiętaj o tym, żeby być dumną z siebie, ze swoich kroków i działań.

Świadomość siebie, swoich możliwości jest ważnym elementem spełnienia. Uważność na potrzeby własne lub innych niezwykle pomaga w budowaniu wartościowych relacji. Jeśli zależy Ci na intensywnym doświadczaniu i chcesz aby Twoje życie lub Twój biznes funkcjonowały właśnie w oparciu o empatię, pomyśl o swoich priorytetach. Określ jak empatia wpływa na Twoje działania. Zmieniaj to z czym nie czujesz się dobrze i dbaj o swój wewnętrzny komfort.

A czym dla Ciebie jest empatia?

Co jeszcze można dodać do listy pojęć związanych z tym zagadnieniem?

Jak wyglądałby Twój alfabet empatyczny?


Autorka artykułu: Aneta Jacak – Zespół Kobiecej Siły

Współpraca – Gabriela Kuca