Dzień coraz krótszy, liście opadają, a wraz z nimi spada nam nastrój, motywacja, energia i koncentracja. Wkurzamy się na siebie, że jesteśmy takie rozmemłane jak mamałyga. Wewnętrzny krzyk „weź się wreszcie w garść” ma skutek odwrotny do zamierzonego, osłabia nas jeszcze bardziej. Jak sobie poradzić z wewnętrzny rozedrganiem, z permanentną chandrą? Jak funkcjonować na co dzień, kiedy targają nami huśtawki nastrojów?

Podam Ci 7 sprawdzonych nawyków, które pomagają odzyskać wewnętrzny spokój, wyciągają z chaosu i naturalnie podnoszą poziom energii.

jak-odzyskac-wewnetrzny-spokoj7-nawykow

Poznaj swoje potrzeby

Poznanie swoich potrzeb otwiera oczy i pomaga nam zrozumieć, dlaczego coś nas złości, a na coś innego nie zwracamy nawet uwagi. Co więcej poznanie potrzeb innych pomaga unikać konfliktów, poprawia atmosferę w domu, czy w pracy, a to jest kluczowe do tego, byśmy odzyskali wewnętrzny spokój. Np moją potrzebą jest być w kontakcie autentycznym kontakcie z innymi ludźmi, dlatego usycham w towarzystwie, w którym rozmawia się tylko o pierdołach. Autentyczność jest jedną z moich fundamentalnych potrzeb w kontekście relacji z ludźmi w każdym wieku.

Czy znasz już swoje potrzeby? Jeśli nie, możesz je poznać, dzięki kursowi Wirtualny Trekking. Znajdziesz go w sklepie Kobiecej Siły – TUTAJ.

Przeczytaj, co uczestniczki poprzednich edycji napisały w ankietach (bardzo dziękuję wszystkim za możliwość publikacji):

Wirtualny trekking był dla mnie tym, czego potrzebowałam. Czasem dla mnie. Czasem, który poświęciłam na poznawanie siebie, swoich potrzeb i możliwości. Dziękuję za tę wędrówkę. Aga S. (WT jesień 2015)

 

Trenuj uważność (mindfullness) i oddychanie

Zamartwianie się jest domeną kobiet. Karmimy się negatywnymi myślami, które zatruwają nas od środka. Dosłownie zanieczyszczają nam umysł, myśli stają się ciężkie, czarne jak burzowe chmury. Widać to na twarzy, czuć to w energii, jaką emanujemy. Wysyłamy wszystkim niewerbalny komunikat, że jesteśmy w złym nastroju. Jak temu zaradzić? Zacznij pisać, świadomie oddychać, nie rozpraszaja się, tylko koncentruj dokładnie na tym, co robisz. Nie pozwól, by to myśli kontrolowały Ciebie. Rób sobie regularny detoks umysłu.

Wirtualna wędrówka nauczyła mnie czytać znaki jakie są wokół mnie i jakie moje ciało wysyła do mnie – dziękuję. – Magda W. (WT jesień 2015)

 

Przyglądnij się swoim relacjom

Czy ludzie z Twojego otoczenia wspierają Cię, czy dołują? Zrób przegląd swoich relacji. Może się okazać, że 80% swojej uwagi i czasu absorbują osoby, które nie są dla Ciebie aż tak ważne, jak pozostałe 20%. Zastanów się, czy dalej chcesz funkcjonować w ten sposób? Zachęcam Cię do znalezienia w sobie odwagi i siły do tego, by skupić się na naprawdę wartościowych dla Ciebie relacjach, a inne odpuścić.

Wirtualny Trekking to pełna mocy podróż wspólnoty kobiet. Nie wyobrażałam sobie, że spotkanie w sieci może podziałać tak konstruktywnie i tak silnie zmienić moje nastawienie do siebie, bliskich i życia w zaledwie tydzień. WT pomógł mi odnaleźć siebie i obrać właściwy dla mnie kierunek. To przedsmak dalszego rozwoju. – Magdalena Rypuła (WT Wiosna 2016)

 

Poukładaj system wartości

Wymień 5 wartości, które są dla Ciebie najważniejsze. A potem odpowiedz sobie szczerze, jak Twoje działania integrują się z systemem wartości, a może wcale się nie łączą? Jeśli przez dłuższy okres czasu zaprzeczasz sama sobie, to nie możesz być wewnętrznie spokojna. Zacznij naprawdę żyć zgodnie z tym, w co wierzysz i komunikować to, a zobaczysz jaki to będzie miało pozytywny wpływ na Twój stan ducha.

WT to wyzwanie, które daje kobiecie większą samoświadomość. To ona wyzwala siłę i energię do przeprowadzenia zmian, które poprawiają duchową i emocjonalną jakość życia. WT porządkuje priorytety. Uwalnia od presji. Nadaje kierunek naszym myślom i działaniom. Daje poczucie sprawczości. – Jolanta Kopeć (WT Wiosna 2016)

Słuchaj intuicji

Gdybyśmy częściej słuchały intuicji, naszej wewnętrznej mentorki, to byłybyśmy spójne i spokojne w środku. Dlaczego jej nie słuchamy? Bo jej nie słyszymy! Zagłuszamy ją radiem, włączonym telewizorem, gadaniem przez telefon, gapieniem się na Facebook. Wyjdź na spacer, posiedź z kubkiem herbaty, poleż w wannie i posłuchaj spokojnej muzyki. Intuicja szepcze w ciszy – naucz się jej słuchać i robić to, co ona podpowiada. Zyskasz wewnętrzny spokój i siłę!

Wirtualny trekking to spójnie opracowany trening, dzięki któremu mogłam przejść bezpiecznie kolejne góry swojej kobiecości. Pomógł mi znaleźć czas na refleksję nad sobą i swoimi potrzebami, dzięki niemu odkryłam kilka ciekawych wątków. Będę wracać do notatek i na nich dalej pracować nad rozwojem kobiecej siły 🙂 Anna P. (WT jesień 2015)

 

Daj sobie empatię

Potrafimy być pomocne dla wszystkich i biec na „złamanie karku”, gdy koleżanka powie, że nas potrzebuje. Jednocześnie nie potrafimy dać uwagi sobie i wysłuchać siebie – z delikatnością, łagodnością, bez osądzania. Dawanie sobie empatii jest umiejętnością, którą każda z nas powinna nabyć, a w szczególności te, które nie mają w swoim otoczeniu empatycznych osób. Nie jesteśmy cyborgami, potrzebujemy też troski i wysłuchania.

Taka relacja jeszcze z drogi. Gabrieli udało się coś wyjątkowego – zgromadzić grupę fantastycznych kobiet, które podróżują razem, choć każda maszeruje do wnętrza siebie. Wspólnota i odkrywanie – to dwa hasła, które kojarzą mi się już teraz z Wirtualnym Trekkingiem. A ściślej „wspierająca wspólnota” i „owocne odkrywanie”. Każda z nas – jak widzę – jest też „zaopiekowana” przez Gabrielę – i ona dba o to, by warunki podróży i przystanków były sprzyjające. Polecam tę Przewodniczkę 😉 Natalia T. (WT jesień 2015)

 

Chroń swoją energię

Emanujemy energią, jaką mamy w sobie. Co więcej – jeśli jesteśmy podatne na to, by chłonąć emocje innych, to jednocześnie łatwo jest tzw „wampirom energetycznym” wysysać naszą energię. Czy zdarzyło Ci się, że po rozmowie z kimś czułaś się jak przebita opona? No właśnie, to sygnał, że ktoś wyciąga z Ciebie energetyczne soki. Nie pozwól na to!

Warto dotknąć tego co często zamiatamy pod dywan, mimo że czasem nie jest przyjemnie w pierwszej chwili, tak jak wspinaczka często boli, zdobycie szczytu wszystko wynagradza. Beata D. – (WT jesień 2015)

Podsumowanie

Bardzo ważne, by taki proces odzyskiwania wewnętrznego spokoju przebiegał we wspierającej atmosferze, przy wsparciu ludzi, którzy nadają na tych samych falach.
W dzisiejszych czasach, oprócz tego, że same źle się nastrajamy karmiąc się depresyjnymi myślami, to jeszcze świat zewnętrzny atakuje nas z każdej strony bodźcami. Dlatego ważne jest, byśmy w tym odzyskiwaniu wewnętrznego spokoju, w naszej wędrówce do krainy równowagi, miały wsparcie. Z doświadczenia wiem, że uczestniczki Wirtualnych Trekkingów są kobietami, które wyznają podobne wartości. W takim towarzystwie zdecydowanie łatwiej jest osiągnąć cel, jakim jest równowaga, większa pewność siebie, skoncentrowanie się na jednej rzeczy i dążenie do realizacji celu, wzrost wiary we własne siły oraz podniesienie poziomu energii.
Wirtualny Trekking to siedmiodniowy trening, dla tych, którzy chcą powędrować w głąb siebie i popracować nad samopoznaniem. Znajdziesz go w sklepie Kobiecej Siły – TUTAJ.
Dziękuję Ci, Gabrielo, za wspólne pokonywanie gór. Z Tobą odnajdywanie siebie staje się łatwiejsze. Czuć Twoje wsparcie, co wydawałoby się niemożliwe przez Internet. Twój kurs jest połączeniem wiedzy merytorycznej i emocjonalnej, są one równoważne. Na nas kobiety działa to niesamowicie. Pozdrawiam. – Justyna Miklas (WT wiosna 2016)

Udostępnij ten post innym kobietom, które chcą odzyskać wewnętrzny spokój i pewność siebie, by odważnie realizować swoje marzenia i plany.

 

Co jeszcze jest ważne w osiągnięciu wewnętrznego spokoju?

Zdaję sobie sprawę, że jest więcej nawyków, które w tym pomagają . Podziel się z nami. 🙂

Zapisz się na #ListwButelce. I odbierz prezent: minikurs o poczuciu wartości.