Brzmi poważnie i smutno prawda? Nie musi tak być, jeśli pomyślimy o tym, z trochę innej perspektywy. Tutaj, gdzie jesteśmy, mamy szansę. Dokładnie w tym miejscu, w którym się znajdujemy możemy jeszcze coś zmienić.

kobiecasila.pl

Zbliżamy się do takiego okresu w roku, który jest refleksyjny i nostalgiczny. W przyszłym tygodniu będziemy wspominać naszych bliskich, którzy odeszli. To także moment, w którym zastanawiamy się nad istotą śmierci i sensu życia. 

Zaproszę Cię teraz do krótkiego ćwiczenia. Pomyśl o kimś bliskim, kogo już nie ma wśród nas. Jak zapamiętałaś tę osobę? Co Ci się z nią kojarzy?
A teraz zastanów się chwilkę – jak Ciebie inni zapamiętają? Co chcesz, żeby zostało im w pamięci o Tobie?

 

Później to zrobię …

 

Wielu rzeczy nie robimy, odkładamy je na później. Zakładamy, że jeszcze zdążymy, że to nie jest odpowiedni moment albo że my nie jesteśmy na to gotowe.

Spróbujmy wyobrazić sobie, czym będzie ten strach lub wrażenie, że mamy jeszcze czas, w obliczu śmierci. Czy nie będziemy żałować, że czegoś nie zrobiłyśmy lub odłożyłyśmy? Czy wszystkie lęki, nie wydadzą nam się małe i niewiele znaczące? Czy te nasze przesunięcia na potem nie wydadzą nam się stratą czasu? Czasu, którego nie cofniemy i drugi raz nie dostaniemy. Czasu, o którym zwykło się mówić, że gdybym miała te X lat mniej, to ….

Świadomość tego, że pewnego dnia będę martwy jest jednym z najważniejszych narzędzi, jakie pomogły mi w podjęciu największych decyzji mojego życia. Prawie wszystko – zewnętrzne oczekiwania wobec ciebie, duma, strach przed wstydem lub porażką – wszystkie te rzeczy są niczym wobec śmierci. Tylko życie jest naprawdę ważne. Pamiętanie o tym, że kiedyś umrzesz jest najlepszym sposobem jaki znam na uniknięcie myślenia o tym, że masz cokolwiek do stracenia. Już teraz jesteś nagi. Nie ma powodu, dla którego nie powinieneś żyć tak, jak nakazuje ci serce. – Steve Jobs

 

Spróbujmy zwolnić tempo w tym szalonym biegu codzienności. Postarajmy się, pamiętać, że nie jesteśmy nieśmiertelne i pomyśleć o tym, że kiedyś ktoś nas będzie wspominał. A my same mamy TERAZ jakiś wpływ na to, jakie to będą wspomnienia. 

Czy nie jest tak, że w obliczu śmierci najbardziej dojrzewamy? Uświadamiamy sobie, co tak naprawdę się w życiu liczy. Priorytetem jest umiejętność oddzielenia rzeczy WAŻNYCH od PILNYCH. Zwykle niestety wpadamy w pułapkę załatwiania pilnych spraw, a na te ważne brakuje nam już sił i czasu. Dla mnie są to relacje z Bogiem i z bliskimi, integralność, autentyczność, godność osobista, wspieranie innych, szczególnie kobiet. A dla Ciebie?

To, co robimy dla siebie umiera wraz z nami. A to, co robimy dla innych i świata, stanie się nieśmiertelne. – Albert Pine

Póki możemy, przyjrzyjmy się temu, co chce nas powstrzymać przed życiem, z którego będziemy dumne i usatysfakcjonowane. I krok po kroku zmieniajmy to tak, by w kluczowym momencie nie musieć powiedzieć, że czegoś żałujemy.

Co możesz zrobić teraz?

Przy najbliższych uroczystościach 1-go listopada znajdźmy chwilę na refleksję i spróbujmy skupić się na tym, co możemy jeszcze zmienić:

  •  Relacje z innymi

Ciągle mamy jeszcze szansę na ważne słowa i rozmowy. Na powiedzenie: „kocham”, „dziękuję” lub „przepraszam”. Zadbajmy o jakość czasu, który poświęcamy najbliższym. Niech to nie będą, chwile, w których uwagę dzielimy na słuchanie partnera lub dziecka, a spoglądanie na ekran smartfona i przeglądanie fejsa, czy maili.

  • Zdrowie

Same ze sobą bądźmy radykalnie szczere i przyznajmy się do tego, że nie zawsze pamiętamy o regularnych badaniach profilaktycznych. Odkładamy wizyty u lekarzy na później, bo przecież na razie nic nas nie boli i wszystko jest ok. Mamy teoretycznie milion pilniejszych spraw na głowie, a czasem, o zgrozo, wolimy nie wiedzieć, czy coś nam dolega. Zdarza się, że nasze odżywianie jest dalekie od prawidłowego. Nie dbamy o relaks i redukcję nagromadzonego stresu. Może warto przyjrzeć się temu aspektowi, przestać zamartwiać się, zadbać o wewnętrzną harmonię, a także dobrą kondycję fizyczną?

  • Poczucie spełnienia

W tym aspekcie mieści się wszystko, co daje Ci poczucie satysfakcji, sprawia przyjemność i może być pomocne dla innych. Rozwijaj swoje umiejętności i potencjał w stronę, która jest dla Ciebie najbardziej ekscytująca. W miarę swoich możliwości nie odkładaj podróży, czy spotkań z ważnymi dla Ciebie osobami. Zwiedzanie, poznawanie nowych kultur i ludzi buduje wspomnienia i niepowtarzalne doświadczenia.

Być może poczujesz chłód lub przejdzie Cię dreszcz na myśl o tym, że za chwilę może być już za późno na bliskość, pogłaskanie kogoś po ręce, poczucie ciepła czy zapachu drugiej osoby, zapytanie o radę i po prostu bycie przy kimś. Uświadomienie sobie, że nasz czas nie jest wieczny, jest zimnym prysznicem. Może otworzyć nam oczy na to, że mamy jeszcze szansę coś zmienić. A najlepiej zacząć JUŻ.

Od czego zaczniesz?

 


Krokiem w kierunku zmiany jest mój program transformacji „Zmień frustrację na satysfakcję”. Zainteresowana? Zobacz opis i zapisz się na listę zainteresowanych programem online, który pomaga zmienić frustrację w satysfakcję i ODBIERZ PREZENT! 🎁 PDF: „Jak odkryć swoją pasję. 7 wskazówek na 7 dni tygodnia” III edycja programu rusza w 2019 roku!

KLIKNIJ I ZAPISZ SIĘ TUTAJ