W ramach kampanii społecznej „Miej odwagę, żyj uważnie i z pasją” otwieram cykl artykułów dotyczących kreatywności i pewności w wyrażaniu siebie. O pierwszy artykuł poprosiłam Agnieszkę Siołek z Pracowni Edukreacji, która jest specką od odkrywania mocnych stron.

foto (163)

 

Czy można w łatwy sposób wspierać potencjał dziecka? Ależ tak. I tak naprawdę nie potrzeba ku temu specjalnych środków, czy wyspecjalizowanej wiedzy. Każdy, przy odrobinie chęci i zaangażowania, może, a przede wszystkim powinien aktywnie wspierać potencjał swojej pociechy. To niezwykle ważny aspekt, który wpływa na rozwój poczucia własnej wartości twojego dziecka oraz na realizację siebie w przyszłości.

Oto kilka z podstawowych warunków, które tworzą sprzyjający klimat ku temu, aby wspierać i rozwijać mocne strony u dzieci.

1. Okaż zainteresowanie

Nawet z pozoru najdziwniejsze zainteresowania są czymś bardzo cennym, bo bardzo wiele mówią o dziecku. A co w tym wypadku oznacza wsparcie? To dopingowanie aktywności i motywowanie do działania oraz pokonywania przeszkód. Dlatego:

 • okazuj zainteresowania rozmową lub pytaniami,
 • daj dziecku czas i przestrzeń na rozwijanie pasji,
 • dostarcz dziecku narzędzi do rozwijania zainteresowań,
 • nie krytykuj, nawet gdy uważasz, że zainteresowania twojego dziecka nie do końca ci odpowiadają – no chyba, że twoja pociecha od kilku lat planuje napad na bank i jest bliska realizacji tego celu 😉 Ale i w tym wypadku będzie to świadczyć o talencie organizacyjnym i strategicznym 😉 A te można wykorzystać i przekierować na inne twórcze działania.

2. Odkryj mocne strony

Fakt, że dana aktywność staje się ulubioną aktywnością Twojego dziecka nie jest przypadkiem. Za wyborem zainteresowań stoją predyspozycje, które popychają w stronę konkretnej aktywności.

Kiedy odkryjesz, jakie cechy i umiejętności stoją za zainteresowaniem twojego dziecka, dowiesz się, w jakich jeszcze dziedzinach może być dobre. To cenna wskazówka na przyszłość.

3. Wspieraj odrębność

Jedną z podstaw wysokiego poczucia wartości jest akceptacja siebie takim, jakim się jest.  To warunek, aby w dorosłym życiu odważnie wyrażać siebie oraz realizować się w sposób, jaki nam odpowiada oraz iść pewnie swoją drogą. Aby pomóc dziecku w tym procesie, wspieraj jego inność oraz odrębność. To, że się różni, to że ma swoje poglądy, odmienne zwyczaje i cechy charakteru. Wiem, to czasem albo i częściej, bywa bardzo trudne. Ale nawet, kiedynie nie rozumiesz świata swojego dziecka, uszanuj go – to już naprawdę bardzo dużo.

4. Pasje i zinteresowania swojego dziecka traktuj serio

Bo właśnie one mogą sprawić, że w życiu będzie szczęśliwym i spełnionym człowiekiem.

5. Odkryj motywację

Porozmawiaj z dzieckiem o tym, dlaczego wybiera dane zajęcia. Odkrycie powodu czyjejś motywacji może być niezłym zaskoczeniem. W ten sposób możesz się wiele o swoim dziecku dowiedzieć. Pod odpowiedzią na pytanie „Po co?” kryją się wartości, potrzeby, predyspozycje i nasz sposób parzenia na świat. Kopalnia wiedzy!

6. Dostarczaj pozytywnych komunikatów

Mów dziecku, że warto próbować i spełniać swoje marzenia. Czasem jedno dobre słowo lub jego brak, może nam dodać skrzydeł lub całkowicie podciąć wiarę we własne możliwości. Dlatego:

 • doceniaj starania dziecka,
 • ucz dziecko, że popełnianie błędów jest ok i w ten sposób może się najwięcej nauczyć,
 • zachęcaj do eksperymentowania,
 • akceptuj zmianę kierunku jego zainteresowań.

7. Twórz warunki

Im więcej okazji do zabawy tym lepiej. W ten sposób wzrasta prawdopodobieństwo tego, że dziecko odnajdzie coś, w czym będzie chciało stawać się dobre. Czasem bywa i tak, że dziecko nie ma sprecyzowanych zainteresowań. I to też jest ok. Nie musi mieć przecież pasji w wieku kilku lat, nie musi jej mieć również mając 50! 😉 Wszystkiemu trzeba dać czas. Jedyne co, to warto mieć na uwadze, że mocne strony potrzebują odpowiednich warunków, aby je odkryć. Dlatego:

 • próbuj z dzieckiem nowych rzeczy,
 • zabieraj dziecko w nowe miejsca,
 • stwarzaj okazje do aktywności, których do tej pory nie robiło,
 • niech poznaje nowe sporty,
 • zadbaj o kontakt ze sztuką: kino, muzyka, taniec, teatr, sztuki plastyczne itp.
 • dostarczaj kontaktu z nowymi osobami,
 • czytaj dziecku inspirujące książki.

Istotne jest, aby te aktywności w pewnym momencie skanalizować, czyli wychwycić te, które będą dla dziecka najabrdziej rozwojowe. We wszystkim trzeba zachować umiar i zdrowy rozsądek. Wysyłanie dziecka na wszystkie możliwe zajęcia i organizowanie mu czasu z chirurgiczną precyzją zapełniając grafik po brzegi, przynosi zupełnie odwrotny skutek. W ten sposób można „przebodźcować” dziecko, a do tego rozproszyć jego energię i uwagę, co nie sprzyja wspieraniu mocnych stron. Ponieważ mocne strony potrzebują ukierunkowania i wzmacniania tylko niektórych umiejętności. Jaka jest na to rada? Rozwiązaniem jest uważna obserwacja dziecka. W ten sposób można wychwycić predyspozycje dziecka i zawęzić zajęcia/aktywności do pewnej dziedziny i obszarów.

8. Pożegnaj się ze szkolnym mitem

Pamiętaj, że mamy predyspozycje w określonych dziedzinach i nie we wszystkim trzeba być dobrym. W szkołach dziecko jest oceniane pod każdym względem, co jest błędem i , z mojej perspektywy, koszmarem systemu edukacji. Ta praktyka przywiązuje dziecko do rozwijania wszystkich umiejętności, najczęściej tych, z którymi średnio sobie radzi. Poświęcanie czasu głównie na to, co nie leży w obrębie predyspozycji oraz na to, aby być dobrym we wszystkim, sprawia, że rozpraszamy energię i po latach nie widzimy swoich mocnych stron. I nic dziwnego. Trudno je dostrzec, kiedy lata upływają nam na szlifowaniu braków, a nie rozwijaniu talentów.

9. W swoim tempie i swoją drogą

Każde dziecko rozwija się inaczej. U dzieci najpiękniej widać paletę różnorodności charakterów. To dlatego, że nie są aż tak poddane komformistycznym szlifom, jak dorośli. A to właśnie w różnorodności tkwi nasza wartość, sens i piękno. Dlatego te cechy trzeba u dziecka pielęgnować. Dzięki Twojej akceptacji, że dziecko się różni, nie tylko od innych dzieci, ale i od Ciebie, będzie mogło w przyszłości iść pewniej przez życie, ze świaodmością, że może być sobą i bez obaw realizować swoje marzenia.

W swoim tempie i swoją drogą oznacza również danie dzieku przestrzeni na zwyczajną spontaniczną i samorzutną zabawę, która jest najbardziej rozwojowa.

10. Przeskanuj swoje ambicje i marzenia

Bardzo często rodzice mają swoje wyobrażenia na temat dziecka i tego, w jakim kierunku powinno się rozwijać oraz kim w przyszłości być. Tymczasem dziecko nie jest przedłużeniem rodzica. Jest odrębną małą istotą, która ma prawo do swojej własnej tożsamości i realizacji własnych marzeń, a nie marzeń rodziców. Ambicje, oczekiwania dotyczące kierunku rozwoju i przerzucanie na dzieci swoich marzeń stoją w sprzeczności z podążaniem za dzieckiem i wspieraniem by umacniało się w byciu sobą.

Z jednej strony to normalne, że rodzice mają pewne wyobrażenia i chcą być dumni ze swoich dzieci. Z drugiej zawsze warto się zastanwoić skąd wypływają nasze ambicje i oczekiwania. Czy to nie przypadkiem jakieś nasze niespełnione potrzeby?

11. Sztuka cierpliwości

Pewnych aspektów w rozwoju dziecka nie da się przyspieszyć, choćbyśmy nie wiem, jak chcieli. Rozwój dziecka przebiega skokowo, a to oznacza, że pewne umiejętności i zasoby mogą ujawnić się w późniejszym etapie rozwoju i dość nagle. To bardzo ważne. Czasem nazbyt szybko możemy skazać kogoś na straty i podciąć skrzydła, a przecież jakaś umiejętność może być dopiero w fazie rozwoju.

12. Wzór przede wszystkim

Najważniejszą zasadą w kształtowaniu charakteru dziecka oraz jego poczucia wartości jest to, że dzieci uczą się poprzez naśladownictwo wzorów, które mają w swoim otoczeniu. Cóż to oznacza? Nic innego, jak to, że aby wspierać potencjał i mocny strony dziecka, trzeba najpierw zadbać o swoje mocne strony i poczucie własnej wartości. Do dzieci na pierwszym miejscu dociera Twoje zachowanie, to co robisz i czego nie robisz. Dziecko uczy się od Ciebie pewności, przejmuje wzorce widzenia świata i wzorce patrzenia na siebie. Jeśli lubisz i akceptujesz siebie, Twoje dziecko będzie to czuć i dojrzewać w tej pewności, co ułatwi mu stawanie się w pełni sobą. Dlatego, drodzy rodzice, dbajcie w pierwszej kolejności o siebie, aby dawać dobre wzorce, bo to od nich zaczyna się wiele kształtować.

Sukcesywne wprowadzanie tych punktów, małymi krokami, przyniesie szereg korzyści i pozytywnych zmian. To jednocześnie fundament, na którym w dalszej kolejności możesz budować twórczą relację ze swoim dzieckiem.

A jak Ty wspierasz mocne strony swojego dziecka?

 

Aga Siolek

Autor: Agnieszka Siołek

Poszukiwaczka mocnych stron. Projektant zawodowej zmiany. Logopeda. Autor. Twórca. Wierzy w życie pozaetatowe.

Pasjonatka rozwijania potencjału i wydobywania mocnych stron innych.

Mieszka i pracuje w Poznaniu. Pisze, bo bez pisania czuje się, jak bez ręki. Po godzinach żongluje słowami, bo ma do nich słabość.

Więcej na:www.pracowniaedukreacji.pl oraz www.kropkidwie.pl